Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı CHROME, FIREFOX, OPERA veya Internet Explorer'a değiştirin.

Meteoroloji şehir şehir uyardı! İstanbul dahil pek çok ilde fırtına ve yağış bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan tahminlere göre, yurdun genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Adana’nın kuzeyi, Osmaniye, Hatay, Rize ve Artvin’in iç kesimleri ile Bayburt çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

GECE SAATLERİNDE ETKİLİ OLACAK

Yağışların Edirne ve Kırklareli ile akşam saatlerinden itibaren Tekirdağ, gece saatlerinden itibaren İstanbul, Çanakkale’nin iç kesimleri, Balıkesir ve Bursa‘nın kuzeyi ile Yalova çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre, hava sıcaklığının Trakya’da azalacağı, Doğu kesimlerde biraz artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

İÇ KESİMLERDE FIRTINA

Rüzgarın ise genellikle güneyli, Marmara’nın kuzeyinde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın güneyi, Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri ile Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli ve fırtına (40-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

“OLUMSUZLUKLARA KARŞI DİKKATLİ OLUNMASI GEREK”

Eskişehir, Bursa, Kütahya ve Bilecik‘te öğle saatlerinde başlayacak kuvvetli fırtınanın gece saatlerine kadar etkili olması bekleniyor. Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 4 ilde rüzgarın saatte 62 ila 88 kilometrelik hızla ‘fırtına ve kısa süreli fırtına’ şeklinde esebileceği duyuruldu. Açıklamada, çatı uçması, ulaşımda aksama, ağaç ve direk devrilmesi, baca gazı zehirlenmesi gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

  • Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı 15
  • İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 17
  • İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 22
  • Adana: Parçalı ve çok bulutlu, kuzey kesimleri aralıklı sağanak yağışlı 22
  • Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 20
  • Samsun: Parçalı ve çok bulutlu 19
  • Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu 17
  • Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 10
  • Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu 1
Meteoroloji şehir şehir uyardı! İstanbul dahil pek çok ilde fırtına ve yağış bekleniyor

Kaynak: Anadolu Ajansı / Emrah Yaşar

yorumunuzu bırakın

Üst Mobilde Kullan
Mobilde Kullan