Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı CHROME, FIREFOX, OPERA veya Internet Explorer'a değiştirin.
Soylu: “Türkiye, iç güvenlik kapasitesi sayesinde çevresindeki alanlara güvenlik ihraç etti“

Soylu: “Türkiye, iç güvenlik kapasitesi sayesinde çevresindeki alanlara güvenlik ihraç etti“

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye kendi iç güvenliğini temin noktasında önemli bir kapasite üretti, terörle mücadeleden asayişe kadar hiçbir noktada açık vermedi ve temin ettiği bu iç güvenlik kapasitesi sayesinde çevresindeki alanlara güvenlik ihraç etti.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Jandarma Genel Komutanlığı Bakanlıklar Karargahı Orgeneral Eşref Bitlis toplantı salonunda düzenlenen “Jandarma Genel Komutanlığı 2020 Yılı Emniyet ve Asayiş Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.

Video konferans sistemi ile illerdeki jandarma komutanlarının da katıldığı toplantının açılışında şehitlere rahmet gazilere ise sağlık dileklerinde bulunan Soylu, önceki konuşmalarında dünya genelindeki güvenlik dengelerine vurgu yaptıklarını hatırlatarak, 2020 yılının Türkiye için farklı bir anlam taşıdığını söyledi.

Dünya genelinde ülkeler sadece virüs salgını ile uğraşırken Türkiye için bu durumun farklı ele alınması gerektiğini ifade eden Soylu, “Bizim için 2020 yılı hem virüs salgını, hem yaşanan doğal afetler, hem de bu süreçlerin eşzamanlı olarak başarılı şekilde yönetilmesi ve bunları yönetirken Türkiye’nin çevresine güvenlik ihraç edebilmesi açısından da değerlendirilmelidir” diye konuştu.

Konuya sadece zarar boyutundan değil, ülkenin kabiliyet seviyesinin geldiği noktanın değerlendirilmesi açısından da bakılması gerektiğine vurgu yapan Soylu, Türkiye’nin 2020 yılı başından itibaren Elazığ depremi, İran merkezli Van depremi, Bingöl Karlıova depremi, Van’daki çığ felaketi, Giresun ve Bursa’da sel felaketleri Hatay’da orman yangınları ve İzmir depremi gibi afetlerle mücadele ettiğini hatırlattı.

Bütün bu felaketlerle birlikte daha önce hiçbir şekilde tecrübe etmedikleri ve tüm dünyayı etkileyen bir virüs salgını ile karşılaştıklarını anlatan Soylu, bu süreçte gelişmiş ülkelerin birbirlerini maske korsanlığı ile suçladığı, Avrupa’da sağlık sistemi çöktüğü için doktorların hasta seçmek zorunda kaldığı ve ABD’nin alarm verdiği “garip” bir hali yaşadıklarını ifade etti.

Bütün bunlar yaşanırken Türkiye’nin afet yönetiminde aciz kalmadığını, sağlık sisteminin kilitlenmediğini ve tedarik zincirinin durmadığını, maske kıtlığı yaşanmadığını belirten Soylu, İngiltere ve ABD dahil pek çok ülkeye kargo uçaklarıyla yardım malzemesi gönderdiğini söyledi.

Pandemi sürecinde 19 milyon 111 bin 579 hizmetin yerine getirildiğini ve bunların 9 milyonunun çağrı merkezlerinden yapılan hizmetler olduğunu vurgulayan Soylu, bunun dünyada bir örneğinin olmadığını belirtti.

Türkiye’nin hem doğal afetlerle hem de salgınla ilgili süreçleri yürütürken acil müdahale planını başarıyla uyguladığını anlatan Soylu, İzmir depreminde 10 bin 863 kişinin sahada görev yaptığını söyledi.

Soylu, bunların 2 bin 151’inin arama kurtarma görevlisi olduğunu ve aralarında jandarma, AFAD ve sivil toplum kuruluşlarının yanısıra ilk defa, emniyet bünyesinde kurulan polis arama kurtarma (PAK) biriminin de yer aldığını belirtti

Soylu konuşmasında şunları kaydetti:

“Bütün bunları yaparken, çok önemli bir şey daha yaptı Türkiye, kendi iç güvenliğini temin noktasında önemli bir kapasite üretti, terörle mücadeleden asayişe kadar hiçbir noktada açık vermedi ve temin ettiği bu iç güvenlik kapasitesi sayesinde çevresindeki alanlara güvenlik ihraç etti.

Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyi, Libya ve Azerbaycan’da gerçekleştirilenler sıradan işler değildir.”

Yıllık katılım sayısı bile 5 binli rakamlarda gezinen bölücü terör örgütünün, bugün itibarıyla içeride Türkiye sınırları içerisinde 340’ların altına düştüğünü kaydeden Soylu, “İnşallah bu yılı 300’lü rakamların altında kapatmayı Cenab-ı Allah bu ekibe, tüm güvenlik güçlerimize nasip etsin” diye konuştu.

Teröristlerin Türkiye içerisinde eylem yapamayan, telsizle konuşamayacak bir duruma geldiğini belirten Soylu, terör örgütünün Türkiye içinde eğitim yapmak bir yana sınırların dışında dahi “fare gibi kaçtıklarını” söyledi.

Ele geçen terörist itiraf etti

Soylu,Türkiye’nin dünyaya “Hak” dersi verdiğini, bütün bunları da afet ve virüs süreçlerini yönetirken, ABD ve Fransa güney sınırlarında kirli işler çevirirken yaptığını söyledi.

“Terör örgütüne paramotorların eğitimini Fransa verdi” diye konuşan Soylu, ele geçirilen bir teröristin ifadesinde “Uzun namlulu silahlarla, bir takım hava araçlarının kullanılmasında eğitimi 5 tane ABD’linin verdiğini” söylediğini aktardı.

Bunların Türkiye’nin nasıl bir cephede bulunduğunun delili olduğunu belirten Soylu, “Türkiye, 21. yüzyılın güvenlik eksenli dünya tablosunun en kilit, en önemli ülkesidir.” dedi.

Soylu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eğer önümüzdeki yıllarda çevremizde bir istikrar oluşacaksa, göç olsun, terör olsun, uyuşturucu ticareti olsun, dünya bu bölgede bir çıkış ve huzur arıyorsa, bunu Türkiye eliyle ve Türkiye’nin rehberliğiyle yapmak zorundadır.

İçişleri Bakanlığı olarak ve Jandarma Genel Komutanlığı olarak, bu tablodaki ödevlerimiz, bilesiniz ki kat be kat artmıştır. Her şeyden önce içeride oluşturduğumuz bu güvenlik kapasitesini korumak durumundayız.

Terörle mücadele, bu bakanlığın ve bu kurumun standart ve sabit gündemidir. Önümüzdeki günlerde, örgütün kış üslenmesi dönemi başlıyor. Buna fırsat vermeyecek şekilde sahayı baskılamamız lazım.”

(Sürecek)

Soylu:'Türkiye, iç güvenlik kapasitesi sayesinde çevresindeki alanlara güvenlik ihraç etti'
Soylu:'Türkiye, iç güvenlik kapasitesi sayesinde çevresindeki alanlara güvenlik ihraç etti'
Soylu:'Türkiye, iç güvenlik kapasitesi sayesinde çevresindeki alanlara güvenlik ihraç etti'
Soylu:'Türkiye, iç güvenlik kapasitesi sayesinde çevresindeki alanlara güvenlik ihraç etti'

Kaynak: Anadolu Ajansı / Muhammet Fatih Demirci

yorumunuzu bırakın

Üst Mobilde Kullan
Mobilde Kullan