Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı CHROME, FIREFOX, OPERA veya Internet Explorer'a değiştirin.
Öztunç: “Kadın cinayetlerine ’Artık yeter’ diyoruz“

Öztunç: “Kadın cinayetlerine ’Artık yeter’ diyoruz“

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Termik santral teknolojisi artık çok geride kaldı. Ülkelerin çoğu artık termik santral teknolojisini kullanmıyor. Santrallerin yenileri yapılmamalı, filtresiz çalıştırılan tüm santraller bir an evvel kapatılmalı.” dedi.

Öztunç, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, CHP’nin 2020 yılı Çevre Raporu’nu değerlendirdi, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bir günde 3 kadın cinayeti yaşandığını belirten Öztunç, “Kadın cinayetlerine ‘Artık yeter’ diyoruz. Kadın cinayetlerini durduramayan TBMM’nin bir üyesi olduğum için utanıyorum, kahroluyorum. Bu konuda hangi kanun varsa, çıkması gerekiyorsa CHP olarak destek vermeye hazırız. ‘Biz muhalefetin getirdiği teklifi kabul etmeyiz’ diyorlarsa kendileri versinler getirecekleri tüm düzenlemelere destek olacağız.” ifadesini kullandı.

Aşılar konusunda aracı firma tartışması yaşandığına dikkati çeken ve bu konuda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamayla bir aracı firma olduğunun netleştiğini savunan Öztunç, Bakan Koca’yı şeffaf olmamakla eleştirdi.

Öztunç, “Bir lojistik firması işin içerisinde. Sorun olup olmaması değil. Sorun, Sayın Bakan’ın şeffaf olmaması. Peki bu firma ne kadar kazanacak, bu aracılık işinden?” diye konuştu.

2020’nin yılı çevre konusunda sıkıntılı bir yıl olduğunu belirten Ali Öztunç, Elazığ, Malatya ve İzmir depremlerinde hayatını kaybedenleri andı. Depremle ilgili mutlaka gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade eden Öztunç, bir an evvel bir deprem bakanlığı kurulması gerektiğini söyledi.

Hatay’da yaşanan orman yangınlarına atıfta bulunan Öztunç, orman yangınları konusunda helikopter ve uçak sayısının artırılmasını, diğer gerekli önlemlerin de bir an evvel alınmasını istedi.

Giresun’da yaşanan sel felekatinin bir kez daha HES gerçeğini gündeme getirdiğini belirten Öztunç, ufacık derelerin üzerine 2-3-4 HES izni veren hükümetin, bu konuda da yanlış bir politika yürüttüğünü savundu.

“AK Parti hükümeti de bir başkası da yağmurun şiddetini engelleyemez ama şiddetli bir yağmurdan sonra selin yarattığı can ve mal kaybını engelleyebiliriz.” diyen Öztunç, bunun için de adeta baraj görevi gören HES’lere artık son verilmesi, dere yataklarının ıslah edilerek, dere yataklarına binaların yapılmasına izin verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Siyanürle altın ve bakır aranmasına tepki gösteren Öztunç, şöyle devam etti:

“2020’de kuzeyden güneye, doğudan batıya, Türkiye‘nin neredeyse dört bir yanında siyanürle bakır, altın ayrıştırması devam etti. Türkiye’nin siyanür haritasına baktığımızda dört bir bölgesinde bunun devam ettiğini görürüz. Siyanür yeraltı kaynaklarını, su kaynaklarını kirletiyor, su kıtlığı yaşadığımız bu dönemde daha büyük sıkıntılar yaşamamıza sebep oluyor. O kadar işi abarttılar ki Kapadokya’ya, Avanos’a el attılar, burada altın madeni çıkarılmasına izin verdiler. Burası Allah’ın bir lütfu ama AKP hükümeti para için Kapadokya’yı bile feda etmeye hazır.

Öztunç:'Kadın cinayetlerine'Artık yeter' diyoruz'
Öztunç:'Kadın cinayetlerine'Artık yeter' diyoruz'
Öztunç:'Kadın cinayetlerine'Artık yeter' diyoruz'
Öztunç:'Kadın cinayetlerine'Artık yeter' diyoruz'

Kaynak: Anadolu Ajansı

yorumunuzu bırakın

Üst Mobilde Kullan
Mobilde Kullan